0
No products in the cart.

Şükür Kurbanı Nedir? Nasıl Niyet Edilir?

Şükür kurbanı, Hz. Allah’ın verdiği nimetlere şükretmek için kesilen kurbandır. Bir nimete kavuşmak, bir dileğin kabul olması, kaza, bela ve felaketlerden kurtulma, hastalıklardan iyileşme veya herhangi bir sevinçli olay yaşamak gibi durumlarda Hz. Allah’a şükretmek için kesilir. Nafile bir ibadet olup sevabı ve fazileti çok büyük bir ibadettir.

Şükür Kurbanına Nasıl Niyet Edilir?

Niyet edilirken, içinde bulunulan hususi durum zikredilerek şükür niyetiyle kurban kesilir.

  • “Kavuştuğum nimetlere şükür niyetiyle bu kurbanı kesiyorum”
  • “………… rahatsızlığımdan/hastalığımdam sıhhat bulduğuma şükür niyetiyle Allah rızası için bu kurbanı kesiyorum”

Şükür Kurbanı

Şükür Kurbanının Hükmü Nedir?

Şükür kurbanı vacip olmayıp, nafile bir ibadettir. Kişi, Allah’a olan şükran duygusunu ifade etmek amacıyla nafile ibadet olan şükür kurbanını keser. Bu kurbanı kesme kararı kişinin niyetine bağlı olarak Hazreti Allah için gerçekleştirilir.

Şükür Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Yılın her günü kesilebilir. Kurban Bayramı’nda kesilmesi daha faziletli olmakla birlikte, herhangi bir zaman diliminde kesilebilir. Bir kişinin duası kabul olduğunda, bir isteği gerçekleştiğinde, bir sıkıntısından kurtulduğunda veya bir nimete kavuştuğunda, şükür için kurban kesebilir.

Şükür Kurbanı Etini Kimler Yiyebilir?

Şükür kurbanının eti, kesen kişi, ailesi ve yakınları dâhil herkes tarafından yenilebilir. Kurban eti fakir, yoksul ve sair ihtiyaç sahiplerine tasadduk edilebilir. Bununla beraber en güzeli Kuran-ı Kerim talebelerine yapılan tasadduktur.

Kurban türleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için blog sayfamızı, youtube ve sosyal medya hesaplarımızı ziyaret edebilirsiniz.