ifa derneği, hafız, hafızlık sponsorluğu, bağış yap, endonezya

Arakan Mülteci Kampların'da İnsan Olmak


ARAKAN

KAMPLARDAKİ HAYAT VE MÜLTECİLİK

Myanmar yönetimi asimilasyona tâbi tuttuğu Arakanlı Müslümanları her fırsatta kendi topraklarından atmayı ve onların yerlerine dışarıdan getirdiği Budistleri yerleştirmeyi milli bir politika haline getirmiş. Bangladeş’te 950.000 mülteciye geçici kimlik verildiği bilgisini resmi makamlardan elde ettik. Cox’s Bazar-Teknaf bölgesinde 3 adet büyük kamp var Kutupalong, Nayapara ve Leda kampları. Bu kamplardan Kutupalong olanı, gayri resmi olarak yaklaşık 650.000 Mültecinin olduğu bildirilmekte. Elimizde bulunan bu rakamlar, yaşanan insani kriz ve trajedinin sadece görünen yüzü. Diğer yandan, Bangladeş’e kaçak yollarla gelen fakat resmi mülteci statüsünde olmadığı için kamplarda barınamayan insanlar, ya daha önce Bangladeş’e gelen akraba ve dostlarının yanında yaşıyorlar ya da Bangladeşli toprak ağalarının çiftliklerinde kaçak işçi olarak yaşamlarına devam edenlerde mevcut. Kamplardaki mültecilerin birçoğu oldukça fazla çocuğa sahipler. Aşırı doğumdan dolayı kadın ölümleri dünya ortalamasının üstünde seyrediyor.

 

KAMPLARDAKİ YAŞAM ALANLARI

Evler
Kamplar Bangladeş’in Cox’s Bazar şehri Teknaf bölgesin de bulunmaktadır. Arakanlı Müslümanlar siyah poşet, çuvaldan elde edilen ip ve bambu ağacı kullan arak kendi yaşam alanlarını oluşturmuşlar. Biz evlerimizi güneş alıp almamasına, manzarasına göre değerlendirirken onlar sadece akşam uyuyabilecekleri şekilde evlerini kurmuşlar. Evlerin yüksekliği 1,5 ile 2 metre arasında değişiyor. Evlerin girişleri çok dar. İçeriye girdiğimizde yine siyah poşet kullanılarak ayrılmış odalar göze çarpmakta. Zemin tamamen toprak ve düzleştirilmiş. Evler fiziki şartları itibarıyla oldukça kötü ve sağlıksız durumda. Bazı evlerin içerisinde sadece uyumak için serilen hasırlar var. Dikkatimizi çeken her evin mutfağında topraktan bir ocağın olmasıdır. Ateşi orada yakıp yemekleri (pilav- mercimek) orada pişiriyorlar. Ateş yakıldığında evin içi tamamen dumanla doluyor. Bazı evlerin üzerinde güneş enerjili panellere rastladık. Bunlar ile gün boyu bataryaları doldurup, geceleri tek bir lambayla idare etmektedirler.

 

Mescitler

Arakanlı Mülteciler dinlerini muhafaza etmek ve yaşamak için göç ettikleri kamplarda kendi mescitlerini oluşturmuşlar. Tamamen bambularla inşa edilen mescitlerin etrafı açık bir vaziyettedir. Kamplar mahallelere bölünmüş ve her mahallenin bir mescidi bulunuyor. Yaşlı olanların mescide daha önce geliyorlar. Ve mescit dolu bir vaziyete 5 vakit namaz kılınıyor. Mescidin elektrik için kullandığı güneş panellerinin boyutu evlere takılanlardan biraz daha büyük. Karton kutunun üzerine kalemle çizilen saat ile namaz vakitlerini takip ediyorlar.

 

Medreseler

Medreseler genelde kampların ana girişlerine ve meydanlarına inşa edilmiş. Kız ve erkek çocuklar gündüzlü olarak aynı yerde ama farklı oturma düzeninde ders görüyorlar. Dikkatimiz hocaların hemen hemen tamamının elinde bambudan yapılmış sopa bulunması. Çok fazla sayıda çocuk var kamplarda. Eğitim Dönüşümlü zamanla veriliyor.

Anaokulu ve Okullar

Kamp girişlerinde ve meydanlarında BM ülkeleri tarafından okullar kurulmuş. Dönüşümlü olarak kampta bulunan çocuklara eğitim verilmekte. Öğretmen kadrosunu Arakanlı Müslümanlar ve Bangladeşli öğretmenler oluşturmakta. BM Ülkeleri defterden kaleme kadar dağıtımda bulunmuş her okulun girişinde bu devletlerin amblemi bulunmakta. Çocuklara Bengalce, İngilizce ve kendi konuşma dilleri de öğretilmekte.

Sağlık Merkezleri

Başta BM ülkeleri olmak üzere Bangladeş ve diğer ülkeler tarafından kurulan sağlık çadırları bulunmaktadır. İnsanlar buraya gelerek aşılarını ve tedavilerini oluyorlar. Özellikle BM ve Korelilerin kurmuş olduğu sağlık çadırları tam teçhizatlı vaziyette. Oraya da güler yüzlü kendi insanlarından koymuşlar.

Sivil Toplum Örgütleri İrtibat Büroları

Başta BM ülkeleri olmak üzere Bangladeş’in sivil toplum örgütleri, Kızılhaç, Tika, Kızılay, Qatar Foundation İkea Foundation vs gibi kurumların irtibat ofisleri bulunmaktadır. Özellikle batı devletlerin ofislerinde ve faaliyetlerin başın bizzat kendi ülke vatandaşları bulunmakta. WC yapımları Amerika; su kuyusu BM Mülteci örgütü; sağlık çadırları G.Kore ve Japonya; eğitim İsveç, Kanada ve İngiltere; gıda ve ihtiyaç malzemeleri (pirinç, yağ, su bidonu, kova, muşamba, vs.) BM tarafından iyi bir şekilde organize edilerek faaliyet yürütmektedirler.

İfa Derneği, Uluslararası Kardeşlik Derneği

Çağrı Merkezi

+90 216 650 84 61

Cumhuriyet Mah. Libadiye Cad.
No:43/A-2 Üsküdar / İSTANBUL

[email protected]

Online Bağışlarınız Güvence Altında

secure-card

Copyright © 2019 ifa Derneği Tüm Hakları Saklıdır.