0
No products in the cart.

Kurban Keserken Okunacak Dua

Kurban ibadeti, İslam dininde önemli bir ibadettir ve bu ibadeti yerine getirirken dikkat edilmesi gereken şartlar ve tavsiyeler bulunmaktadır. Kurban keserken okunacak dua ve usuller vardır.

Kurbanı kesmeden önce en önemli adımlardan biri kesen kişinin besmele çekmesidir. Bu, kesilen hayvanın Allah’a adanmış bir kurban olduğunu ve ibadetin Hz. Allah’a adandığını ifade eder.

Besmeleyi kasten terk edenin kestiği haramdır. (İbn-i Âbidîn)

kurban keserken okunacak dua

Enes b. Mâlik (r.a.)’ten rivayet edildiğine göre: “Resulullah (s.a.v.) boynuzlu, alaca renkli iki koçu kendi eliyle keserek kurban etti. Besmele çekti, tekbir aldı ve keserken ayağını koçların sağ yanı üzerine koydu.”

Kurban keserken okunacak dua ve kesme usulü şu şekildedir.

Kurban kesmeye niyet edilir:

“Ya Rabbi, niyet eyledim rızayı şerifin için kurban kesmeye. Benim şu vücudum çok kabahatler, çok günahlar işledi. Bu vücudu sana kurban etmem lazım. Lakin sen bunu haram kıldın. Bu günahkâr, bu âciz vücuduma bedel olmak üzere senin rızayı şerifin ve emr-i şerifin üzere lütfettiğin bu kurbanı kesiyorum.”

Besmele-i şerife ile:

إِنِّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ حَنِيفًا وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ

“İnnî veccehtü vechiye lillezî fetara’s-semâvâti ve’l-arda hanîfen ve mâ ene mine’l- müşrikîn.”

 

اَللّٰهُمَّ هٰذَا مِنْكَ وَلَكَ اَللّٰهُمَّ اِنَّ صَلٰتِى وَ نُسُكِى وَمَحْيَاىَ وَمَمَاتِى  ِللهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ لَ شَرِيكَ لَهُ وَبِذٰلِكَ اُمِرْتُ وَاَنَا اَوَّلُ الْمُسْلِمِينَ

“Allâhümme hâzâ minke ve leke. Allâhümme inne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbi’l-âlemîn, lâ şerîke lehû ve bizâlike ümirtü ve ene evvelü’l-müslimîn.” sonra:

 

اَللهُ اَكْبَرْ اَللهُ اَكْبَرْ لَا اِلٰهَ اِلَّا اللهُ وَاللهُ اَكْبَرْاَللهُ اَكْبَرْ وَ ِللهِ الْحَمْدْ بِسْمِ اللهِ اَللهُ اَكْبَرْ

“Allâhü ekber Allâhü ekber. Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber ve lillâhi’l hamd, Bismillâhi Allâhü ekber.” deyip hemen kesilir.

Kurban Kesmeye Dair Malumat

Kurbanın şu dört şeyi kesilir:

  • Nefes borusu
  • Yemek borusu
  • İki şah damarı

Bu dördünü kesmek sünnettir. (Hindiyye)

Bunlardan üçünü kesse helâl olur.

Deveyi ayakta iken gerdanından, koyun, keçi ve sığırı yatırıp çene ile göğüs arasından, yumrucuk denilen kemiğin altından boğazlamak sünnettir.

Kurbanı kıbleye çevirerek yatırıp (ön ayakları ile arka sağ ayağını) bağlayarak kesmek sünnettir. Deve ise ayakta kesilir. (Vahdetî)

Kolaylık için sığırların dört ayaklarını bağlamak câizdir.

 

Bizden haberdar olmak için web sitemizdeki blog bölümünü, youtube kanalımızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.