0
No products in the cart.

Akika Kurbanı Nedir? Ne Zaman Kesilir?

Yeni doğan çocuğun başındaki saçlara akika denilmektedir. Akika kurbanı, yeni doğan bir çocuğun Allah’ın verdiği evlat nimeti için şükrünü ifa etmek amacıyla kesilen kurbandır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in sünneti olan akîka kurbanı, çocuğun aileye katılmasıyla ailenin sevincini paylaşmakla birlikte çocuğun sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmesi için dua ve şükür niyetiyle kesilen bir ibadettir.

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Nafile bir ibadet olduğu için belirli bir zaman şartı yoktur. Bu nedenle çocuğun doğduğu günden itibaren her zaman kurban kesilebilir. Yedinci günü kesmek daha faziletlidir. Akîka kurbanı kesilmemiş olan bir kimse, kendi adına bu niyetle bir kurban kesebilir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Hz. Allah’ın emri ile peygamberliğini ilan etmesinden sonra kendisi için ve doğdukları zaman iki torunu için de akîka kesmişlerdir.

akika kurbanı

Akika Kurbanı Kaç Adet Kesilir?

Kurban olma hükümlerini taşıyan bir hayvan akîka kurbanı olarak kesilebilir. Erkek çocuklar için iki, kız çocuklar için ise bir adet kurban kesilmesi yaygın bir uygulamadır. Fakat kesim sayısı bir zorunluluk değildir. Ailelerin tercihine göre bu sayıda değişiklik yapılabilir. Burada önemli olan, niyetin samimi olmasıdır. Ve Hz. Allah’a şükran duygularının ifade edilmesidir.

Akika Kurbanı Kesmek Şart Mı?

Akika kurbanı kesmek tavsiye edilen ve sünnet olan bir ibadettir. Kesilmesi zorunlu değildir fakat manevi açıdan büyük sevap ve fazilet taşımaktadır. Ailelerin tercihine göre kesilebilir. Bu kurban yeni doğan çocuğun hayatının bereketli ve sağlıklı geçmesi, mutlu bir hayat sürmesi niyetiyle Hz. Allah’a şükür niyetiyle kesilen bir kurbandır.

Akika Kurbanının Etinden Kimler Yiyebilir?

Akika kurbanının etinden kurban sahibi yiyebilir. Ayrıca başkalarına da ikram edebilir. Aile bireyleri, komşular, ihtiyaç sahipleri ve misafirleri ile paylaşılabilir. Etin bir kısmını,
tamamını veya kurbanın kendisini bağışlayabilir. Çocuklar, Hz. Allah’ın bir ikramıdır. Bu kurbanlar da o ikrama karşı birer şükürdür.

Akika Kurbanı Şartları Nedir?

  • Kesim zamanı: Akika kurbanının kesilmesi için çocuk doğduktan sonra en faziletli zaman yedinci gündür. Ancak kesim uygun olan bir zamanda da yapılabilir.
  • Kesilecek kurban: Kurban olma hükümlerini taşıyan sağlıklı, kusursuz ve belirli bir yaşa ulaşmış koyun, keçi, deve veya sığır tercih edilir.
  • Kesim şekli: Kurban İslami usullere uygun şekilde kesilmelidir. Bunun için helal kesim kurallarına uygun olarak hayvanın boğazının kesilmesi ve kanının tamamen akıtılması gerekmektedir.
  • Dağıtım: Kurban eti, aile, komşular, ihtiyaç sahipleri ve misafirler ile paylaşılabilir.
  • Dua ve niyet: Kurban kesimi sırasında niyet edilerek Hz. Allah’a şükür edilmelidir. Ayrıca çocuğun hayatının bereketli ve mutlu geçmesi için dua edilmelidir.

Kurban türleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için blog sayfamızı, youtube ve sosyal medya hesaplarımızı ziyaret edebilirsiniz.