0
No products in the cart.

Açe ‘den İlginç Notlar

Bölgeye İslamiyet ilk defa 12. yüzyılda “Şah Kuala” isimli kişi ile geldiği için ismi Açe’nin en bilindik üniversitesine verilmiş.

 

İslam Tarihi boyunca Açe’de yazı dili Malayca olup Kur’ân harfleriyle yazılır. Şimdi binlerce kitap bu şekilde Açe’deki kütüphanelerde mevcuttur.

 
açe
açe

İbni Battuta, Marco Polo ve Kâtip Çelebi eserlerinde bölgede kurulan devletleri ve kültürü anlatırlar. Kâtip Çelebi onların cenkçi bir millet olduğunu, savaş alet ve edevatı yapmayı Osmanlı’dan öğrendiğini anlatır.

Açe ve civarı dünyanın en büyük doğal gaz çıkarılan havzasıdır.

 
açe

Adaya ilk işgal saldırısı 11 Eylül 1599’da Hollandalılar tarafından yapılır. Bu saldırılar ara ara 1903’e kadar devam eder. 300 yıldan fazla hiç bıkmadan saldıran Hollandalılar 1873’te gözlerini karartırlar ve Açeliler’e 5 maddelik ültimatom verirler. Bunlardan 2’si açeliler tarafından kabul edilmez: İstanbul’da halife ile münasebet kesilecek, bayraktan hilal sembolü çıkartılacak. Çetin savaş 1903’e kadar sürer. Nihayetinde uzun vakit ve çok külfete muhtaç “kötülük yapmak” galip gelir.

Bizden haberdar olmak için web sitemizdeki blog bölümünü, youtube kanalımızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.